Upratovanie s pomocou nanotechnológií. Ako to vlastne funguje?

15. 06. 2017 clanek

Vďaka nanotechnológii si môžete zjednodušiť a skrátiť starostlivosť o domácnosť. Získate tak viac času pre svoju rodinu, priateľov, záľuby a záujmy.

Môžete mať okná a zrkadlá, ktoré sa nezahmlia. Vodovodné batérie, obklady a špáry , na ktorých sa neusadzuje vodný kameňOblečenie a obuv, , ktoré nepremoknú a nečistota a na nich neudrží. To všetko je možné. To všetko vďaka nanotechnológii.

Ako to ale vlastne funguje?

Možno ste zatiaľ slovo nanotechnológia nepočuli, alebo ste si ho nespojovali s upratovaním. Ich použitie ale prináša nové výhody, takže stojí za to ich prinajmenšom vyskúšať.

Takzvané „nano“ prostriedky obsahujú vo svojom zložení nanočastice o veľkosti 1-100 nm tj. 10-9m (približne desať tisícina hrúbky ľudského vlasu).

Nanočastice sú tak malé, že preniknú aj do mikroskopických trhlín a záhybov záhybov akéhokoľvek povrchu. Svojim pôsobením rozpustia nečistoty a vytiahnú ich na povrh, kde ich veľmi ľahko zotrieťe a to aj bez mechanického drhnutia.

Nano ochrany po nanesení dokonale zacelia povrch a urobia ho dokonale hladkým. Na takom povrchu sa veľmi ťažko usadí akákoľvek nečistota, voda, olej, prach atd. To veľmi uľahčí a urychlí následné upratovanie, a to až o 80%. Tiež materiály chránia pred opotrebovaním, UV žiarením, vodným kameňom atd.

Tento princíp vychádza z prírody a zo správania sa niektorých rastlín. Typickým príkladom je kvet lotosu a jeho vlastnosti. Povrch jeho listov má vysoko hydrofóbne vlastnosti a to vďaka obrovskému množstvu hrboľkov o veľkosti jednej miliardy metra, ktoré pokrávajú jeho povrch. Vďaka tomu sa akákoľvek nečistota na jeho povrchu udrží len veľmi ťažko a pokiaľ predsa, tak ju zmyje prvý dážď. Kvet lotosu je tak stále čistý a tento jav sa nazýva ako tzv. efekt lotosového kvetu.

Práve na efekte lotosového kvetu fungujú naše prípravky. Nano častice vytvoria na povrchu neviditeľnú vrstvu, ktorá ma silné samočistiace vlastnosti ( hydrofóbny, oleofóbny efekt). Zároveň ale zostávajú zachované paro- priepustné vlastnosti materiálu, pretože samotné nano prvky nedržia na povrchu pomocou pojiva, ale pomocou chemických väzieb a magnetických síl. Vďaka tomu je výsledná ochrana odolná proti pôsobeniu mrazu a vlhkosti, neovplyvnia ju ani časté striedania teplôt alebo pôsobenie chemických látok.

Je úžasné, že tieto samočistiace vlastnosti môžete vďaka našim prostriedkom prepožičaťakémukoľvek materiálu.

Ochranný film zaniká len mechanickým opotrebením alebo postupným zvetrávaním, takže je potrebné túto vrstvu raz za čas obnoviť. Nano ochrana podstatne predlží interval, potrebný na údržbu a tu zrýchlí a usnadní. Navyše aj zlacní, pretože k odstranení nečistôt potom stačí obyčajná voda.

Naše prostriedky môžete bez obáv použiť na domáci nábytok , spotrebiče, dlážky, stavebné prvky (sklá a rámy okien, dvere, parapety atd.), sanitu (sprchové kúty, vane, atd.) apod., kuchynské spotrebiče (sklokeramické dosky, trúby, mikrovlnné trúby, chladničky, umývačky riadov apod., daľej tiež záhradný nábytok , dlažby, drevené paluby, oplotenia, bazény, vírivky a iné prvky.

 

Hore